Uczniowie i nauczyciele Technikum nr 7 uczestniczą w międzynarodowym projekcie, w którym przy okazji budowy radiowo sterowanej zabawki - drona, będą mogli zdobywać nowe doświadczenia i wiedzę w zakresie kształcenia zawodowego. Koordynatorem projektu jest hiszpańska szkoła IES La Foia. Oprócz naszej szkoły partnerami w projekcie są szkoły z Chorwacji i Słowenii. Naukowe wsparcie popczas prac projektowych zapewnią eksperci z hiszpańskiej firmy Aiju, którzy mają duże doświadczenie zarówno w rozwijaniu nowoczesnych technologii jak i w przeróżnych szkoleniach.

Projekt współfinansowany jest przez Komisję Europejską w ramach programu Erasmus +. Celem projektu jest zdobycie nowych i zastosowanie już zdobytych umiejętności poprzez wykorzystanie złożonego drona. Projekt ma skupiać uczniów i nauczycieli kształcenia zawodowego w różnych obszarach wiedzy i różnych krajów, mając na celu zapewnienie holistycznego podejścia i zachęcenie do rozwoju zawodowego.

W pierwszym roku realizacji projektu, nauczyciele i eksperci Aiju opracują materiały edukacyjne które będą realizowane przez uczniów w ciągu najbliższych dwóch lat trwania projektu. W tym celu w każdej partnerskiej szkole zostaną utworzone multidyscyplinarne zespoły uczniów, które będą współpracować ze sobą w swoich dziedzinach. Pojawiają się tutaj pojęcia innowacyjności produktów, pracy zespołowej, doskonalenie języka angielskiego i wiedzy o trendach nowoczesnej technologii.

Hiszpańska firma AIJU mając doświadczenie w rozwoju nowoczesnych produktów zapewni wsparcie jako konsultant w tworzeniu i otrzymaniu wysokiej jakości materiałów edukacyjnych. Uczniowie poznają i będą uczyć się używać nowych pojęć stosowanych w biznesie podczas tworzenia nowego produktu (drona), będą doświadczać wizję świata zawodowego, gdzie praca zespołowa jest niezbędna. W związku z czym uczniowie z hiszpańskiej szkoły IES La Foia będą zdobywać wiedzę na temat elementów plastikowych samolotów bezzałogowych, polski zespół będzie pracować nad oprogramowaniem sterującym drona, uczeń słoweński zapewni swoją wiedzę w dziedzinie elektroniki i oceny w tunelu aerodynamicznym, a Chorwacki uczeń przyczyni się do stworzenia kilku części na maszynach CNC. W końcowym efekcie wszystkie zespoły wymieniają się swoją wiedzą ze swoimi rówieśnikami. Tak więc wszyscy będą przeszkoleniu w różnych dyscyplinach.

W efekcie końcowym każda że szkół będzie miała na swoim wyposażeniu pięć dronów. Będzie to efekt pracy zespołowej w ciągu trzech lat pracy w projekcie. Oprócz tego powstałe na platformach edukacyjnych kursy będą mogły w przyszłości być wykorzystywane na lekcjach z przedmiotów zawodowych. Polska drużyna mająca w posiadaniu drukarkę 3D, będzie mogła dodatkowo uczestniczyć w produkcji części plastikowych drona, zdobywając przy tym dodatkowe umiejętności.