1. „Chcę być poliglotą! Języki obce kluczem do współczesnej Europy” - innowacja przeznaczona jest dla uczniów gimnazjum będących na poziomie III.0 stopnia zaawansowania z języka francuskiego i hiszpańskiego i włoskiego. Jej realizacja rozpoczęła się w roku szkolnym 2016/2017. Uwzględnia ona założenia obowiązującej podstawy programowej do języków obcych i programów nauczania do języka francuskiego, hiszpańskiego i włoskiego oraz wzbogaca je o nowe elementy.

Innowacja kierowana jest do uczniów szczególnie zainteresowanych nauką języków obcych ułatwiając im wieloaspektowy rozwój. Innowacja poszerza elementy kultury, literatury, historii oraz geografii krajów frankofońskich, hiszpańskojęzycznych i Włoch. Uczniowie stają się świadomi podobieństw i różnic historycznych, kulturowych czy socjologicznych, rozwijają się społecznie. Innowacja pomaga w kształtowaniu wrażliwości i tolerancji wobec innych narodów. Wzbogaca zasób słownictwa aktywnego i pasywnego oraz poszerza wiadomości z zakresu struktur gramatycznych. Innowacja zakłada również pełniejsze przygotowanie uczniów do realizacji gimnazjalnego projektu edukacyjnego oraz stymuluje ich do szerszej aktywności na poziomie szkolnym, miejskim, wojewódzkim czy międzynarodowym.

Autor: Anna Rosińska -Pater

2. „Języki obce moją przyszłością. Multimedia w nauczania języków obcych”- innowacja jest poszerzaniem kompetencji, umiejętności i wiadomości w odbiorze tekstu słuchanego, czytanego oraz reagowaniu językowym, które integruje sprawność słuchania i czytania ze zrozumieniem, a także pisania oraz wiadomości z zakresu takich podsystemów jak gramatyka i leksyka.

Osiąganie tych celów staje się łatwiejsze i skuteczniejsze, jeśli pracy towarzyszą elementy przyjemne. Szybki rozwój komputerów i technik multimedialnych sprawiły, że nauka niemal każdego przedmiotu (w tym oczywiście języka obcego) łączy się nierozerwalnie z ich stosowaniem. Możemy więc zapewnić urozmaicenie sposobów pracy na lekcji poprzez pracę na komputerach oraz poprzez Internet.

Innym zadaniem nauczania języka jest rozwijanie w uczniach poczucia własnej wartości i wiary w swe umiejętności językowe, co pomoże im stopniowo przygotować się do samodzielności w jego poznawaniu. Ważne jest też rozwijanie umiejętności współpracy w grupie rówieśniczej. Dlatego też istotne jest zapewnienie uczniom możliwości używania języka w praktyce. Jednym ze sposobów rozwijania tej umiejętności jest wykorzystanie elementów informatyki w nauczaniu języka obcego. Odpowiednie posługiwanie się komputerem, ze szczególnym uwzględnieniem Internetu zapewnia uczniom kontakt z żywym językiem i jest niezwykle istotne w budowaniu płynności językowej.

Autor: Anna Rosińska -Pater

b_150_100_16777215_00_images_logo_wspierajmy_hospicja.png

Who's Online

Odwiedza nas 133 gości oraz 0 użytkowników.