Zespół Szkół nr 10 - VI edycja konkursu ,,Po naszymu, czyli po śląsku’’

Zespół Szkół nr 10 zaprasza do wzięcia udziału w VI edycji Międzyszkolnego Konkursu Gwarowego ,,Po naszymu, czyli po śląsku.’’

Zapraszamy Państwa oraz zainteresowanych działaniami regionalnymi uczniów do wzięcia udziału w konkursie gwarowym, który corocznie odbywa się w naszej szkole i stanowi jej trwałą tradycję.

W tym roku szkolnym nasz konkurs odbędzie się 07.06.2013 roku (piątek) o godz.11.00

w Sali 203 w Zespole Szkół nr 10 przy ul. Chopina 26 w Zabrzu Mikulczycach.

Jak zapewne Państwo pamiętacie Międzyszkolny Konkurs Gwarowy ,,Po naszymu, czyli po śląsku ’’ odbywał się, zgodnie z regulaminem, w okolicach Barbórki w pierwszej dekadzie grudnia.Teraz zapraszamy na nasz konkurs w czerwcu. Ten nietypowy termin został wybrany ze względu na realizację w miesiącu listopadzie ubiegłego roku projektu regionalnego ,,U nos w Mikulach.’’ Impreza ta przeznaczona dla mieszkańców Mikulczyc obejmowała przegląd działalności regionalnej wszystkich placówek oświatowych działających na terenie dzielnicy i wymagała dużego nakładu naszej uwagi i pracy.

Drugim powodem przesunięcia naszego konkursu jest Festyn Ekologiczny związany ze sportem na Śląsku i profilaktyką zdrowotną. Konkurs gwarowy ,,Po naszymu, czyli po Śląsku” będzie jednym z elementów tego festynu. Dlatego też będziemy wymagać od uczestników słownictwa, zwrotów i wyrażeń dotyczących uprawiania sportów oraz dbałości o zdrowie. Przypominamy, że w naszym konkursie może wziąć udział trzech uczniów z każdej szkoły ponadgimnazjalnej. Obowiązuje jednak praca indywidualna, a nie zespołowa. Komisja ocenia pojedynczego zawodnika.

Na tegorocznym konkursie będą obowiązywały następujące konkurencje:

a) Wic (nie może być wulgarny)

b) Przekład krótkiego tekstu

c) Trzy krótkie opowiadania, które będą losowane przez uczestników.

Tematami obowiązującymi w tym roku będą:

- Życie wybitnego boksera lub ,,fusbaloka.’’

-Dlaczego sport jest ważny w życiu człowieka i społeczeństwa?

-Choroby najczęściej spotykane na Górnym Śląsku (specyficzne nazewnictwo) ich przyczyny i zapobieganie.

d) Rozpoznanie na prezentowanym zdjęciu potraw z ziemniaków : określenie specyficzne dla regionu oraz przedstawienie w gwarze sposobu przyrządzania potrawy (Obchody Święta Kartofla)

Zapisy i zgłoszenia przyjmujemy do 24 maja 2013 u organizatorek:

Elżbieta Duda i Zuzanna Zappel lub w sekretariacie szkoły pod numerami:

Szkoła :

(32) 271-11-77

Elżbieta Duda 607 277 782

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zuzanna Zappel 505 110 236