Piesni Bardow13 grudnia 2013r. w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu odbyła się III edycja Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki ,,Pieśni Bardów". Data ta nie była przypadkowa, gdyż wydarzenie miało miejsce w 32 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, czasu, w którym komunistyczne władze PRL-u pragnęły położyć kres ambicjom młodych Polaków walczących o niezależny byt i wolność. Okres w historii naszego państwa, który kojarzy się z szarością dnia codziennego, internowaniem i strachem nad słusznością swoich postępowań, zaowocował szeroką gamą utworów polskich bardów: Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego i Wojciecha Młynarskiego, którzy tworząc teksty piosenek z użyciem języka ezopowego, starali się wyzwolić ducha walki, drzemiącego w sercu każdego z tych, którzy ze strachu w obawie o własne życie woleli go stłumić w sobie, by ,,jakoś to wszystko przeżyć".

Po tylu latach, kiedy żyjemy w demokratycznym i wolnym kraju dalej pamiętamy o naszych dawnych buntownikach. Na wspomnianym wyżej festiwalu mieliśmy przyjemność wysłuchania własnych interpretacji ,,Pieśni Bardów'' w wykonaniu uczniów gimnazjów i liceów. Zostali wybrani spośród 26 kandydatów, z których do finału dostało się tylko 9. W wyrównanej rywalizacji zwyciężyła Aleksandra Rojek, która wykonując piosenkę „Powrót” J. Kaczmarskiego zdobyła pierwsze miejsce w kategorii szkół średnich.

Szczególnym zjawiskiem, o którym warto wspomnieć jest więź narodzona pośród widowni, w trakcie trwania występów. Osobami zgromadzonymi na sali byli między innymi: górnicy, weterani Armii Krajowej i internowani za czasu stanu wojennego. Słysząc utwory wyraźnie odnoszące się do położenia kresu uzurpacji zaczęli się przyłączać do wykonywanych pieśni, klaszcząc do rytmu lub po prostu śpiewając. Niezmiernie miło było obserwować całe wydarzenia, a jeszcze większą satysfakcję powinniśmy czerpać z tego, iż znowu nasza szkoła odegrała w tym wszystkim znaczącą rolę.

link do galerii

Kewin Gołuzd IIm

b_150_100_16777215_00_images_logo_wspierajmy_hospicja.png

Who's Online

Odwiedza nas 72 gości oraz 0 użytkowników.