foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
+48 32 271 11 77
school@zs10.zabrze.pl

Zespół Szkół nr 10

41-807 Zabrze, ul. Chopina 26

PRL2.JPGNie skłamałam, zobaczyliśmy kawałek PRLu w rudzkim muzeum bez nadwyrężenia naszych portfeli. Jak okazało się na miejscu, nie byliśmy jedyną goszczącą tam na ten czas szkołą, ponieważ kiedy dojechaliśmy, zobaczyliśmy gąszcz uczniów, młodszych i starszych, pałętających się pomiędzy długim szeregiem pojazdów militarnych. "Witamy przodowników pracy", taki napis widniał na bramie, po której przekroczeniu spotkaliśmy naszego przewodnika. Pod jego opieką rozpoczęliśmy zwiedzanie dość ciekawie zapowiadającego się obiektu. Punktem pierwszym była wystawa pomników. Ku naszemu zdziwieniu nie były od nas odgrodzone żadnymi linkami czy zabezpieczone hałaśliwymi czujnikami ruchu, co oznaczało, że możemy je dokładnie obejrzeć. Zaraz po przebadaniu ciekawej ekspozycji, przeszliśmy do budynku opatrzonego intrygującym napisem "Kapsuła czasu". Co w środku? Sklep, mieszkanie i gabinet wystylizowane na PRLowską rzeczywistość. Wizualizacja życia w tamtym okresie została dodatkowo wzbogacona o eksponaty, których znów mogliśmy dotykać, oglądać z każdej strony i robić zdjęcia. Kapsuła czasu była połączona z dalszą częścią, w której mogliśmy podziwiać wystawę "Oczy i uszy bezpieki". W skrócie był to przegląd działania aparatu inwigilacyjnego organu bezpieczeństwa PRL. Po części muzealnej przeszliśmy na otwartą część podwórza obstawioną ławkami i stolikami. Czekał tam na nas iście staropolski poczęstunek - grochówka. :) Z pełnymi brzuchami udaliśmy się do ostatniego już miejsca, jakie przewidywał program naszego wyjazdu, a mianowicie do sali kinowej. Po niedługim przemówieniu dyrektor muzeum, rozpoczęła się projekcja filmu, który niedawno zszedł z ekranów polskich kin -"JACK STRONG". Dobrze zrealizowany film, smutny a zarazem zajmujący ciekawą akcją opartą na prawdziwych wydarzeniach, wprawił nas w nieco ponure nastroje, które na szczęście rozwialiśmy w drodze powrotnej do szkoły.

Chociaż czasy PRLu nie tak dawno przeminęły, to my młodzi niewiele o nich wiemy, dlatego dobrze, że są w Polsce takie miejsca, jak te, które przypominają nam o tej dziwnej rzeczywistości, a może „pararzeczywistości”!

J. Orłowska IIp

PRL 1.JPG PRL3.JPG PRL4.JPG PRL5.JPG

 

Polish Croatian English French German Italian Slovak Spanish Turkish

RODO

wst

relpol

phoenix contact

LAPP GROUP

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!