Be Enterprising, Succeed Together – BEST project

Koordynator : Wielka Brytania, Coventry (Howes Primary School)

Partnerzy:

• Polska, Zabrze (Zespół Szkol nr 10 im.prof.J.Groszkowskiego )
  • Malta, Gozo ( Gozo College Boys' Secondary School )
  • Włochy, Sycylia ( I.C. "BAGHERIA IV-ASPRA" )
  • Estonia, Viljandi vald ( Holstre Kool )
  • Grecja, Patras ( 49 Dimotiko Scholeio Patras )
  • Norwegia, Lunde (Lunde 10-årige skole )

Opis projektu:

Nasi uczniowie są przyszłą siła roboczą Europy. To naszym obowiązkiem jest zacząć ich przygotowywać do roli odpowiedzialnych obywateli. Jednakże wielu uczniów nie widzi bezpośredniego połączenia pomiędzy edukacją a możliwościami przyszłego zatrudnienia. Nie zdają sobie sprawy z wagi wykształcenia. W dodatku, z powodu sytuacji ekonomicznej, wielu uczniów uważa, że nawet jeśli zdobędą wykształcenie, nie będzie dla nich odpowiedniej pracy. Stąd łatwo rezygnują ze zdobycia wykształcenia i obniżają aspiracje. Rodzice mogą mieć podobne doświadczenia i teraz nie wiedzą, jak motywować i wspierać swoje dzieci.

Uważamy, że zasadniczą sprawą jest uczenie myślenia dzieci o ich przyszłości, jak i kwalifikacjach, jakie są niezbędne do uzyskania wymarzonej pracy. Jeśli uczniowie będą mieli cel w życiu, to uwierzą, że możliwe jest jego osiągnięcie i będą bardziej zmotywowani w szkole. Ponadto nie są świadomi możliwości, jakie istnieją na europejskim rynku pracy i koncentrują się tylko na środowisku lokalnym. Chcemy, aby poznali gamę możliwości zatrudnienia w całej Europie. Pragniemy również  zainspirować do myślenia o przedsiębiorczości jako o możliwości samozatrudnienia. Ten projekt da uczniom umiejętności zarówno biznesowe, jak i komunikacyjne, które umożliwią współpracę handlowa z partnerami zagranicznymi. W obecnej sytuacji ekonomicznej ważne jest, aby podnieść aspiracje uczniów i zachęcić ich do myślenia o przyszłości, dalszej edukacji, przyszłym zatrudnieniu.

Zainteresowanych prosimy o kontakt z p. I. Słonką (koordynatorem projektu).