foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
+48 32 271 11 77
school@zs10.zabrze.pl

Zespół Szkół nr 10

41-807 Zabrze, ul. Chopina 26

3cmantarz zydowski16 października, w ramach kółka religijnego, zorganizowanego przez p. J. Wienchor przy pomocy p. B. Baksik, odwiedziliśmy cmentarz żydowski w Zabrzu. Być może niewiele osób wie o jego istnieniu, choć obiekt powstał już w 1872 r. Powodem, dla którego przy ulicy Cmentarnej założono kirkut było powstanie gminy żydowskiej w Zabrzu. Niestety najbliższe cmentarze znajdowały się w Gliwicach i Bytomiu, tak więc obiekt znacznie ułatwił kwestie pogrzebu. W 14 kwaterach pochowanych zostało ponad 678 osób, pogrzeby odbywały się od 1872 aż do roku 1954. Kultura żydowska kryje w sobie wiele ciekawostek. Jako przykład posłużyć może kwestia pogrzebu, następuje w dniu śmierci, a denat chowany jest nago, tak jak został stworzony. Myślę, że okazja do zwiedzenia tak wyjątkowego miejsca nie zdarza się zbyt często, ponieważ na co dzień cmentarz jest zamknięty. Najbliższą okazją do poznania wielu ciekawych historii, zwiedzenia wyjątkowych pomników, będzie 2 listopada 2014 r. Myślę, że warto poświecić swój czas, zapoznać się z inną kulturą i dać wciągnąć w wyjątkowe opowieści pana Walerjańskiego, który sprawuje opiekę nad cmentarzem.

Agata Sochacka 3m

link do galerii

Polish Croatian English French German Italian Slovak Spanish Turkish

RODO

wst

relpol

phoenix contact

LAPP GROUP

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!