W ubiegły czwartek tj. 23.10.2014r. część osób z grupy warsztatów dziennikarsko – artystycznych pod opieką p. B. Wyrzykowskiej - Piesik miało niecodzienną okazję zobaczyć spektakl młodszych kolegów i koleżanek z MDK nr 2 w Zabrzu. W ramach XIV Festiwalu Dramaturgii Współczesnej odbywały się w Piwnicy Rysia imprezy towarzyszące, skierowane do dzieci i młodzieży. Jedną z nich była prezentacja Czytanego Dramatu – „Stawiam na Tolka Banana”, współczesnego dramatopisarza Piotra Rowickiego. Wstęp był dla wszystkich wolny. Główną ideą przedsięwzięcia jest wychowanie przyszłych, świadomych odbiorców sztuki - teatru w szczególności - oraz zaznajomienie najmłodszych odbiorców ze współczesnym dramatem, dostosowanym do ich wieku i problemów. Sztuka traktuje o młodym Julku Seratowiczu, chłopcu z dobrego domu, który nie chce być lalusiem, jakim chce go widzieć matka. Przypadkiem spotyka gang Karioki, a później opisywanego w gazetach, tajemniczego Tolka Banana, który przejmuje dowodzenie nad grupą... Nie chcąc zdradzać wszystkich szczegółów, mogę serdecznie polecić wybranie się do MDK na spektakl w wykonaniu młodych kolegów. Jest łatwy w odbiorze i zawiera wiele komicznych scen. Sztuka przypadła mi do gustu ze względu na wykonanie – częściową grę i czytanie dramatu, bo taka jest idea przedsięwzięcia.

Mam nadzieję, że w przyszłości aktorzy będą mogli zaprezentować się na większej scenie, całość zyska wtedy na jakości. Spektakl udowodnił, że w aktorstwie nie liczy się wiek, lecz talent i chęci.

Oktawian Machla 2o