foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
+48 32 271 11 77
school@zs10.zabrze.pl

Zespół Szkół nr 10

41-807 Zabrze, ul. Chopina 26

11 Listopada, Dzień Dumy !

Po 123 latach i po represjach zaborców Polska odzyskuje Niepodległość.

W dniu 11 Listopada 1918 roku ostatecznie podpisano traktat o zawarciu pokoju w Compiègne, co oznaczało kapitulację Niemiec w I wojnie światowej. Polska odzyskała swoje ziemie, znów stała się wolnym krajem. Polacy nigdy się nie poddali, na wszystkie możliwe sposoby walczyli z represjami zaborców. Pielęgnowali i przekazywali tradycje z pokolenia na pokolenie. Już 10 listopada nasi przodkowie doświadczyli pozytywnych emocji, gdy do Warszawy przyjechał Józef Piłsudski, a już dzień później wszyscy chodzili ze łzami w oczach, uśmiechem na twarzy i z dumą w sercu.

W 1937 roku dzień ten został ustanowiony Świętem Narodowym, wolnym od pracy. Od 1939 roku nie był obchodzony z powodu wybuchu II wojny światowej, zaś od 1945 roku w PRL-u święto to kojarzyło się z aresztowaniami i brutalnymi pobiciami przez komunistów. Powróciło do naszego kalendarza w 1989 roku.

Powinniśmy pamiętać o walecznej postawie Polaków, poświęceniu i zapale do walki w czasie zaborów. Niezliczone są bezpodstawne kary śmierci naszych rodaków. Gdyby nie ich poświęcenie, waleczność i hart ducha, Polska mogłaby nigdy nie wrócić na mapy Europy, a nasza kultura zapomniana. Róbmy co w naszej mocy, aby historia się nie powtórzyła!

Aleksandra Jóźwik 3m

b_150_100_16777215_00_images_newsy_2014_2015_niepodleglosci.jpg 

 

Z okazji święta w piątek tj. 7.11.2014 r. zapraszamy na 4 godz. lekcyjnej do wysłuchania krótkiej audycji przygotowanej przez uczniów z zajęć artystycznych.

 

 

Polish Croatian English French German Italian Slovak Spanish Turkish

RODO

wst

relpol

phoenix contact

LAPP GROUP

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!