DSC05943W Zespole Szkół nr 10 lubimy pracować w projektach. Dlaczego? Dobre pytanie. Mamy wiele korzyści, które przemawiają za ciągłym zainteresowaniem projektami.

Oprócz tego, że na licznych wyjazdach zagranicznych możemy sprawdzić umiejętność posługiwania się językami obcymi, możemy również zapoznać się z kulturą odwiedzanych krajów. Podziwiać krajobrazy, częściowo poznawać problemy, z jakimi borykają się uczniowie, zapoznawać się z technikami nauczania, wyposażeniem pracowni itp.

DSC06276Korzystają z tego zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. W ostatnim wyjeździe projektowym do Chorwacji w ramach Leonardo da Vinci (CNC&IT) realizowanego w naszym technikum, młodzież miała możliwość pracy w programie Katia. Zaprojektowała z pomocą chorwackich kolegów pierwszy projekt, który potem został wprowadzony do maszyny CNC i wyprodukowany. I wszystko to na sprzęcie, w który wyposażone są tamtejsze pracownie. W Hiszpanii (wyjazd w czerwcu ubiegłego roku szkolnego) idąc tym tokiem myślenia, uczniowie jak i nauczyciele, mieli okazję przyglądnąć się pracy maszyn CNC zarówno szkolnych jak i przemysłowych oraz drukarkom 3D. W Słowenii podobnie - oglądaliśmy prace uczniów wykonane na drukarkach 3D i produkcje niektórych elementów.

Naładowani pomysłami postanowiliśmy trochę z tych elementów wprowadzić do nauczania w naszej szkole. Kupiliśmy drukarkę 3D i planujemy na dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych z grafiki komputerowej zrobić kilka projektów i wydrukować je. Może jakieś gadżety reklamujące naukę w Technikum? Wszystko zależy od pomysłowości uczniów!

Mamy plany wejść do nowego projektu, w którym wraz z zagranicznymi partnerami będziemy uczyć się jak zbudować drona i sprawić by latał. Chcielibyśmy wykorzystać naszą drukarkę do produkcji jakiegoś podzespołu w/w drona.

Nasi nauczyciele w ramach projektów szkolą się za granicą (IT Tools narzędziami profesjonalnego nauczyciela). Miedzy innymi dwóch nauczycieli jedzie w lipcu na kurs obsługi drukarki 3D do Hiszpanii.

W technikum realizujemy dodatkowo zajęcia z współpraca z Politechniką Śląską. Część klasy o profilu informatycznym realizuje niektóre tematy z zakresu informatyki biomedycznej w pracowniach Politechniki Śląskiej. Oprócz zajęć organizowanych w jaskini 3D ciekawa okazała się praca w środowiskach programowania obiektowego.

W innych projektach w Liceum - np aktualnie realizowany Be Enterprising, Succeed Together – BEST project - częste wyjazdy projektowe umożliwiają uczniom realizację ciekawych zagadnień. Do bardzo udanego przedsięwzięcia możemy zaliczyć wymianę z hiszpańską szkołą IES La Foia w Ibi.Liceum także może pochwalić się współpracą z Poilitechniką Śląską. Dzieje się to w ramach innowacji Fizyka - Politechnika - Praca.

W ramach różnych projektów nasi uczniowie zwiedzili różne miejsca w Niemczech, Włoszech, Anglii, Turcji, Malcie, Hiszpanii, Chorwacji, Słowenii, Szwecji.

Wielu uczniów z warsztatów dziennikarskich i artystycznych uczestniczy w próbach generalnych nowych spektakli Teatru Nowego. To ciekawe przeżycie dla młodzieży, która jako pierwsza – niejako – staje się pierwszym widzem, na którym testuje się sztukę. W tym roku szkolnym wzięliśmy udział w pięciu przedstawieniach. Poza tym przygotowujemy się do wielu konkursów – korzystając z licznych warsztatów z aktorami, czy też rozmawiając i radząc się profesjonalistów. Jesteśmy obecni na wielu imprezach zabrzańskich: Festiwal Dramaturgii Współczesnej, Czytanie Dramatu, Festiwal Kwiatów. Mało tego często uczestniczymy czynnie w tych przedsięwzięciach jako wykonawcy poezji śpiewanej czy recytacji.

Staramy się o uczestnictwo w następnych projektach, tak by oprócz regularnego nauczania wprowadzić elementy praktyki języka obcego "na żywo" wplatając dobrą zabawę i poznawanie różnych kultur i obyczajów.

O projektach realizowanych można więcej przeczytać w dziale Projekty, natomiast lista i opis projektów zrealizowanych w naszej szkole znajduje się tutaj