foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
+48 32 271 11 77
school@zs10.zabrze.pl

Zespół Szkół nr 10

41-807 Zabrze, ul. Chopina 26

DSC05943W Zespole Szkół nr 10 lubimy pracować w projektach. Dlaczego? Dobre pytanie. Mamy wiele korzyści, które przemawiają za ciągłym zainteresowaniem projektami.

Oprócz tego, że na licznych wyjazdach zagranicznych możemy sprawdzić umiejętność posługiwania się językami obcymi, możemy również zapoznać się z kulturą odwiedzanych krajów. Podziwiać krajobrazy, częściowo poznawać problemy, z jakimi borykają się uczniowie, zapoznawać się z technikami nauczania, wyposażeniem pracowni itp.

DSC06276Korzystają z tego zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. W ostatnim wyjeździe projektowym do Chorwacji w ramach Leonardo da Vinci (CNC&IT) realizowanego w naszym technikum, młodzież miała możliwość pracy w programie Katia. Zaprojektowała z pomocą chorwackich kolegów pierwszy projekt, który potem został wprowadzony do maszyny CNC i wyprodukowany. I wszystko to na sprzęcie, w który wyposażone są tamtejsze pracownie. W Hiszpanii (wyjazd w czerwcu ubiegłego roku szkolnego) idąc tym tokiem myślenia, uczniowie jak i nauczyciele, mieli okazję przyglądnąć się pracy maszyn CNC zarówno szkolnych jak i przemysłowych oraz drukarkom 3D. W Słowenii podobnie - oglądaliśmy prace uczniów wykonane na drukarkach 3D i produkcje niektórych elementów.

Naładowani pomysłami postanowiliśmy trochę z tych elementów wprowadzić do nauczania w naszej szkole. Kupiliśmy drukarkę 3D i planujemy na dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych z grafiki komputerowej zrobić kilka projektów i wydrukować je. Może jakieś gadżety reklamujące naukę w Technikum? Wszystko zależy od pomysłowości uczniów!

Mamy plany wejść do nowego projektu, w którym wraz z zagranicznymi partnerami będziemy uczyć się jak zbudować drona i sprawić by latał. Chcielibyśmy wykorzystać naszą drukarkę do produkcji jakiegoś podzespołu w/w drona.

Nasi nauczyciele w ramach projektów szkolą się za granicą (IT Tools narzędziami profesjonalnego nauczyciela). Miedzy innymi dwóch nauczycieli jedzie w lipcu na kurs obsługi drukarki 3D do Hiszpanii.

W technikum realizujemy dodatkowo zajęcia z współpraca z Politechniką Śląską. Część klasy o profilu informatycznym realizuje niektóre tematy z zakresu informatyki biomedycznej w pracowniach Politechniki Śląskiej. Oprócz zajęć organizowanych w jaskini 3D ciekawa okazała się praca w środowiskach programowania obiektowego.

W innych projektach w Liceum - np aktualnie realizowany Be Enterprising, Succeed Together – BEST project - częste wyjazdy projektowe umożliwiają uczniom realizację ciekawych zagadnień. Do bardzo udanego przedsięwzięcia możemy zaliczyć wymianę z hiszpańską szkołą IES La Foia w Ibi.Liceum także może pochwalić się współpracą z Poilitechniką Śląską. Dzieje się to w ramach innowacji Fizyka - Politechnika - Praca.

W ramach różnych projektów nasi uczniowie zwiedzili różne miejsca w Niemczech, Włoszech, Anglii, Turcji, Malcie, Hiszpanii, Chorwacji, Słowenii, Szwecji.

Wielu uczniów z warsztatów dziennikarskich i artystycznych uczestniczy w próbach generalnych nowych spektakli Teatru Nowego. To ciekawe przeżycie dla młodzieży, która jako pierwsza – niejako – staje się pierwszym widzem, na którym testuje się sztukę. W tym roku szkolnym wzięliśmy udział w pięciu przedstawieniach. Poza tym przygotowujemy się do wielu konkursów – korzystając z licznych warsztatów z aktorami, czy też rozmawiając i radząc się profesjonalistów. Jesteśmy obecni na wielu imprezach zabrzańskich: Festiwal Dramaturgii Współczesnej, Czytanie Dramatu, Festiwal Kwiatów. Mało tego często uczestniczymy czynnie w tych przedsięwzięciach jako wykonawcy poezji śpiewanej czy recytacji.

Staramy się o uczestnictwo w następnych projektach, tak by oprócz regularnego nauczania wprowadzić elementy praktyki języka obcego "na żywo" wplatając dobrą zabawę i poznawanie różnych kultur i obyczajów.

O projektach realizowanych można więcej przeczytać w dziale Projekty, natomiast lista i opis projektów zrealizowanych w naszej szkole znajduje się tutaj

 

Polish Croatian English French German Italian Slovak Spanish Turkish

RODO

wst

relpol

phoenix contact

LAPP GROUP

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!