Uczniowie Zespołu Szkół nr 10 im. prof. J. Groszkowskiego w Zabrzu wzięli udział w działaniach wpisujących się w Ogólnopolski Tydzień Kariery 2016, który odbył się pod hasłem „Bądź autorem swojej kariery”. Działania prowadzone w ramach corocznej akcji Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych miały na celu propagowanie świadomego wyboru ścieżki kariery zawodowej.

17.10.2016r. w ramach OTK w naszej szkole zorganizowano zajęcia otwarte dla uczniów klas trzecich zabrzańskich gimnazjów prowadzone przez nauczycieli przedmiotów zawodowych. Głównym celem było przybliżenie kierunków kształcenia zawodowego, prezentacja pracowni przedmiotów zawodowych, a przede wszystkim poznanie zawodów związanych z informatyką i elektroniką. Działaniami zostało objętych 109 uczniów klas III gimnazjum. Zajęcia prowadzone były w formie warsztatów i prezentacji, podczas których uczniowie mogli zastanowić się nad dalszą drogą edukacyjno- zawodową, zweryfikować pomysły dotyczące przyszłych kierunków kształcenia, a także zapoznać się ze sposobami prowadzenia zdrowego stylu życia.

Tematyka zajęc:

„Elektronika wczoraj a dziś”-prowadzący p.Michał Gabryś

„Historia pamięci masowej”-prowadzący p. Sławomir Nadolski

„Zdrowy styl życia”-prowadzący p.Rafał Kubicz

19.10.2016r. grupa 31 uczniów klasy IIID i IIIE gimnazjum wzięła udział w „Dniach otwartych pracowni przedmiotów zawodowych" w Centrum Kształcenia Praktycznego i Zawodowego w Zabrzu. Podczas zwiedzania uczniowie mogli zapoznać się z nowoczesnymi pracowniami, w których młodzież zabrzańska zdobywa wiedzę i umiejętności dotyczące wykonywania wybranego zawodu. Uczniowie zwiedzili pracownię mechaniczną, samochodową, elektryczną, mechatroniki, budowlaną, fryzjerską, kosmetyczną, pracownię nowoczesnych maszyn do obróbki metalu sterowaną numerycznie oraz niedawno oddaną do użytku- pracownię odnawialnych źródeł energii.

W ramach OTK odbyły się również spotkania z przedstawicielem Młodzieżowego Biura Pracy w Zabrzu- panią Bożeną Światowiec, których tematem była praca sezonowa i  dorywcza dla młodzieży uczącej się dziennie i zaocznie. W spotkaniach wzięło ucział około 100 uczniów, zarówno ze szkoły gimnazjalnej jak i ponadgimnazjalnej.

p. Danuta Bieniek