foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
+48 32 271 11 77
school@zs10.zabrze.pl

Zespół Szkół nr 10

41-807 Zabrze, ul. Chopina 26

10kurtynaJak wszyscy zdążyliśmy już zauważyć XVII Festiwal "Rzeczywistość Przedstawiona" nie skupia się tylko na sztukach wystawianych w Teatrze Nowym, ale również na wydarzeniach towarzyszących. "A niech to gęś kopnie" to spektakl, który przywędrował wraz z panią Beatą Wyrzykowską - Piesik i jej grupą teatralną "10Kurtyna" prosto do Przedszkola Nr 45 (ul. Strażacka 1). Bajka opowiada o perypetiach niezwykle zabawnej i charyzmatycznej gęsi, która cierpi na depresję! Jest chuda i brzydka, a do wszystkiego nie ma przyjaciół. Dzięki sztuce jesteśmy w stanie poznać jej myśli i to, z czym naszej przesympatycznej bohaterce przyjdzie się zmierzyć. Artyści mieli do czynienia z nietuzinkową i (z całą pewnością) jedną z najbardziej wymagających widowni, jaką były małe, bo 3 i 4-letnie dzieci. Wszystko odbywało się w ramach programu "Smykom Rzeczywistość Przedstawiona."

            Nasza gąska z całą pewnością jest wyjątkowa - uważa się za poetkę (choć raczej tą niskich lotów) i cierpi na bezsenność. Próbuje walczyć ze swoim osamotnieniem, dlatego pragnie znaleźć prawdziwego przyjaciela. Okazja przyszła sama i to do kurnika, w którym akurat przebywała bohaterka. Był nią wygłodniały lis, wobec czego gęś jako przekąskę zaproponowała samą siebie. Bohater oświadczył gęsi, że jest nieapetyczna i nie ma zamiaru jej skonsumować. Ona natomiast przez długi czas naprzykrzała się lisowi, ten aby uwolnić się od niej, zaproponował podróż do domu wilka. W tym momencie rozpoczyna się historii pełna przygód tej jakże zabawnej i głośnej pary zawadiaków.

            W utworze można odnaleźć motywy typowo bajkowe, takie jak podróż, przyjaźń czy przygody przeżywane przez głównych bohaterów. Jednak sens utworu  jest inny, nieco głębszy i bardziej poważny. Co więcej, może dotyczyć każdego z nas. Podróż gęsi jest w pewnym sensie metaforyczna, bo opowiada o poszukiwaniu sensu w życiu. Jest też w pewien sposób lecznicza niczym balsam, bo przecież rozwiązuje w końcu problemy egzystencjonalne naszego nieopierzonego ptaka. Spektakl skupia się również na innym ważnym aspekcie. Bohaterowie nie tylko udowadniają nam, jak ważna i piękna jest w życiu przyjaźń lecz wspominają o potrzebie akceptacji, zrozumienia i chęci zauważenia.10kurtyna przedszkole

            Grzechem byłoby nie wspomnieć o tym, jak  aktorzy starali się utrzymać kontakt z młodym widzem i sprawiali, by stali częścią spektaklu. Na twarzach dzieci uśmiech pojawił się szczególnie, gdy uczyły się śpiewać piosenki razem z gąską( "Imbryczek, nalewamy wody, herbatunia i podgrzewamy."). Co ważne, spektakl był pełen śmiechu, ale tego  najważniejszego, szczerego, który płynął prosto z serc dzieci. Humor natomiast potęgowała oprawa muzyczna. Nadawała lekkości owej bajce. Grupa teatralna zdecydowała się przyodziać jednolite stroje w kolorze czarnym, natomiast we włosach aktorów znajdowały się czerwone piórka. Głównym celem prostoty strojów było wyeksponowanie treści bajki na pierwszych planie, a nie zwrócenia uwagi na oprawę wizualną przedstawienia.10kurtytna przedszkole

            Nawet tak prosta forma, jaką jest bajka, może uczyć i bawić równie młodego, jak i starszego widza. Przekazuje treści uniwersalne, które niosą ze sobą wiekowe prawdy życiowe: o miłości, przyjaźni, śmierci, cierpieniu. Nie zapomnimy dziecięcych uśmiechów i ich radości, która towarzyszyła spektaklowi.  Tak więc zapraszamy na sztuki nie tylko te dojrzałe, ale również nieco lżejsze, pozornie łatwiejsze i przyjemniejsze, które staną się słodką podróżą przypominającą ulubiony smak dzieciństwa.

Teatr Nowy - recenzja

Marzena Kycia, Maja Żaurek

Polish Croatian English French German Italian Slovak Spanish Turkish

RODO

wst

relpol

phoenix contact

LAPP GROUP

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!