20170607 08094324 młodych ludzi z naszego technikum ukończyło 4-tygodniowe praktyki zawodowe w Niemczech. Uczestnicy tego wyjazdu zwiększyli swoją wiedzę i kompetencje zawodowe oraz praktyczne umiejętności związane z wykonywaniem zawodu. Uczniowie technikum informatycznego poszerzyli umiejętności: instalowania, konfigurowania i zarządzania systemami operacyjnymi typu Windows, Linux; adresowania hostów,  kalkulowania adresów logicznych, planowania sieci oraz instalowania i konfigurowania różnych serwerów. Poza tym nabyli wiedzę z zakresu: typologii sieci lokalnych komputerowych, różnych mediów trasmisyjnych, systemu sterowania połączeniami logicznymi, urządzeń sieciowych, podstaw ich instalacji, konfiguracji i zarządzania sieciami, zagadnień bezpieczeństwa w sieci komputerowej, narzędzi administrowania siecią oraz zagadnień dystrybucji różnych plików i danych. Uczniowie technikum elektronicznego nabyli umiejętności: uruchamiania urządzeń elektronicznych, tj. drukarki 3D i skanera 3D oraz dokonywania ich regulacji, dokonywania kontroli poprawności działania urządzenia oraz tworzenia złożonych obiektów 3D za pomocą skanera i oprogramowania CAD. Poza tym zaznajomili się z: elektroniką w drukarce i strukturami interfejsu, zamontowaniem okablowania urządzenia, oprogramowaniem drukarek 3D, podstawami drukowania 3D, budową i funkcjami skanera 3D.DSC04959

Poza umiejętnościami zawodowymi praktykanci nabyli również inne cenne kompetencje. Uczniowie poznali słownictwo ukierunkowane zawodowo, głównie z języka niemieckiego, ale także i angielskiego. Zaznajomili się również z przepisami BHP i nauczyli się stosować je w praktyce, wykonując codziennie zadania zawodowe.  Przyswoili sobie zasady kultury i etyki niezbędne w miejscu pracy i kontaktach personalnych. Poprzez pracę w małych zespołach nabyli umiejętności komunikacji ze współpracownikami.

20170605 110638Szczególnym dopełnieniem pobytu w Schkeuditz pod Lipskiem była wizyta w fabryce BMW oraz wyjazdy kulturowe do Berlina i Drezna. Młodzież przebywając 4 tygodnie za granicą samodzielnie poruszała się po okolicy i pobliskim Lipsku, co bardzo pozytywnie wpłynęło na ich samodzielność.

 

Mimo tęsknoty za bliskimi i domem udało im się dotrwać do końca praktyk!

 

 

Aktualności UM w Zabrzu

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!