Historia naszej szkoły nie jest typowa, ponieważ jej istotą jest ZMIANA. Na przestrzeni lat zmieniła się lokalizacja, zmienił (a ściślej mówiąc poszerzył) profil szkoły, zmieniła nazwa, zmienia się na naszych oczach otoczenie i sam budynek szkolny. Te zmiany zawsze oznaczały OTWARTOŚĆ NA NOWE WYZWANIA.

Dzieje naszej szkoły zaczęły się w latach dwudziestych XX wieku. Wówczas przy dzisiejszej ulicy Chopina w Mikulczycach stanął potężny gmach, od samego początku wzniesiony dla potrzeb szkolnych. Mieściła się w nim szkoła niemiecka Pestalozzischule.

Po II wojnie światowej, w budynku, który dzisiaj jest naszą siedzibą, rozpoczęła działalność szkoła podstawowa. W 1965 roku Szkoła Podstawowa nr 27 przyjęła pod swój dach uczniów zabrzańskiego Technikum Elektrycznego, które w 1980 roku przekształcone zostało w Zespół Szkół Elektryczno-Elektronicznych im. prof. Janusza Groszkowskiego.

Kilkanaście lat później reforma systemu oświaty sprawiła, że szkoła musiała dokonać kolejnej ewolucji, dostosowując swój administracyjny kształt i ofertę edukacyjną do nowych potrzeb. 10 marca 1997 roku utworzono Zespół Szkół nr 10 im. prof. Janusza Groszkowskiego. Obecnie w naszej szkole można zdobywać wiedzę na poziomie gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym: w liceum ogólnokształcącym (w tym w klasie sportowej) oraz technikum.

Jesteśmy szkołą otwartą na nowe kulturowe doświadczenia, dlatego współpracujemy ze szkołami w różnych częściach Europy, a w naszych murach - dzięki kolejnym projektom w ramach programu Socrates Comenius - niejednokrotnie rozbrzmiewa różnojęzyczny gwar. W tym roku szkolnym gościliśmy młodzież z Włoch oraz przygotowujemy się do kolejnych wizyt. W ostatnich latach budynek szkoły został gruntownie wyremontowany, wybudowano nowoczesną salę gimnastyczną, wciąż doposażane są kolejne pracownie, zwłaszcza komputerowe. Mikulczycka "Dziesiątka" stała się dzięki temu w szkolnym pejzażu Zabrza kompleksem edukacyjnym na miarę czasów współczesnych.

Dysponujemy nowoczesną salą gimnastyczną z profesjonalną ścianą wspinaczkową. Nasi nauczyciele prowadzą wiele zajęć pozalekcyjnych: aerobik, taniec nowoczesny, tenis stołowy, badminton, wspinaczka, zajęcia na siłowni i wiele gier zespołowych. Częste są również wyjazdy na basen i lodowisko. Poza tym działają w szkole liczne kółka zainteresowań, a młodzież szkolna często wychodzi do teatru, muzeum, filharmonii czy kina.

Propagujemy zdrowy tryb życia uczestnicząc w projektach ekologicznych, a także popularyzując sport poprzez zachęcanie do przyjazdu do szkoły rowerem (dysponujemy dużą rowerownią).

W szkole działa od wielu lat radiowęzeł, nowoczesna stołówka i bardzo dobrze zaopatrzony sklepik szkolny.

Po radę można pójść nie tylko do nauczycieli, ale też do pedagogów szkolnych i doradcy zawodowego. U nas można się czuć dobrze i bezpiecznie!

Technikum

Zespół Szkół nr 10 kształci techników informatyków i techników elektroników. Głównym celem szkoły jest bardzo dobre przygotowanie uczniów do zdania egzaminu maturalnego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

W roku szkolnym 2012/2013 szkoła rozpoczęła współpracę z Politechniką Śląską w celu kształcenia uczniów w zakresie informatyki biomedycznej.

Liceum

Tworzymy trzy klasy „o”, „m”, „p” z przedmiotami ogólnokształcącymi, które uczą się dwóch języków (spośród: język angielski, język niemiecki, język hiszpański, język włoski i język francuski), z tego jednego na poziomie zaawansowanym jako kontynuację z gimnazjum i drugiego dowolnie wybranego.

W tym roku po raz kolejny prowadzimy nabór do klasy sportowej Górnika Zabrze - klasa „s” (www.gornikzabrze.pl).

Uczniowie mają możliwość wyboru rozszerzeń i przedmiotów dodatkowych z trzech koszyków (szczegóły umieszczone są pod opisem klasy). Zarówno nauka języków obcych, jak i rozszerzeń odbywa się międzyoddziałowo.

W klasach maturalnych odbywają się dodatkowe zajęcia przygotowujące do matury, jak i realizowany jest projekt pod patronatem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach pt. „Partnerzy w nauce”, który pomaga młodzieży w świadomym podjęciu kierunków studiów.

Nauka w naszej szkole odbywa się w specjalistycznych i nowocześnie wyposażonych pracowniach przedmiotowych.

Uczestniczymy, od lat, w wielu projektach zagranicznych, dzięki którym nawiązujemy kontakty z uczniami i nauczycielami szkół państw europejskich, co ważne, doskonalimy umiejętności językowe.

b_150_100_16777215_00_images_logo_wspierajmy_hospicja.png

Who's Online

Odwiedza nas 122 gości oraz 0 użytkowników.