W trosce o przyszłość uczniów Zespół Szkół nr 10 im. prof. J. Groszkowskiego w Zabrzu zorganizował staże zagraniczne u niemieckiego przedsiębiorcy. Staże odbędą się w ramach projektu „Zagraniczna praktyka dobrym startem w dorosłą przyszłość”.  Projekt  jest realizowany w okresie 01.12.2016 – 31.03.2018 i jest finansowany przez Unię Europejską, w 100 % ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER), w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego”. Dofinansowanie projektu wynosi 234 601,41 PLN.

„Zagraniczna praktyka dobrym startem w dorosłą przyszłość” to projekt skierowany do uczniów Zespołu Szkół nr 10 w Zabrzu. Jego podstawowym celem jest poprawa zdolności do zatrudnienia 24 uczniów kształcących się w zawodach technik elektronik i technik informatyk. Mobilność edukacyjna uczniów biorących udział w projekcie ma wpłynąć na lepsze dostosowanie ich wiedzy, umiejętności i doświadczenia do współczesnych wymagań gospodarczych. Dzięki udziałowi w projekcie młodzi ludzie podniosą swe praktyczne kompetencje zawodowe, a także osobiste, organizacyjne, językowe i międzykulturowe, co ułatwi im funkcjonowanie w Europie. Przede wszystkim jednak młodzież zdobędzie doświadczenie w pracy na stanowiskach zgodnych z profilem nauki, pozna realia zatrudnienia, oczekiwania zagranicznego przedsiębiorcy, nauczy się dobrej organizacji pracy i współpracy w zespole, w wielokulturowym środowisku. Projekt przyniesie także wymierne korzyści szkole, której pracownicy podniosą swoje kompetencje organizacyjne, zawodowe, językowe i kulturowe.

W stażach zagranicznych weźmie udział 24 uczniów. Realizacja staży nastąpi w okresie: 05.06.2017 – 30.06.2017. Organizacją pobytu w Niemczech zajmie się nasz partner – firma Vitalis GmbH ze Schkeuditz. Przed wyjazdem do Niemiec z każdym uczniem zostanie podpisana umowa oraz porozumienie o programie zajęć. Nabyte podczas staży kompetencje zostaną potwierdzone przez uznawane w Europie dokumenty ECVET, Europass Mobilność oraz certyfikaty krajowe wystawione przez organizację przyjmującą oraz szkołę.

Wyjazdy zostaną poprzedzone dodatkowymi zajęciami przygotowawczymi w szkole. Uczniowie odbędą zajęcia kulturowe przygotowujące ich na realia funkcjonowania w Niemczech i w ośrodku naszego partnera. Podczas zajęć dowiedzą się na jaką intensywność pracy się przygotować, jak będzie wyglądał ich rozkład dnia i program zajęć, jaki jest regulamin ośrodka, w którym będą przebywać. Pedagog przeprowadzi dla uczniów dwudniowe warsztaty podnoszenia kompetencji osobistych i społecznych. Nauczyciele przedmiotów zawodowych omówią z uczniami zagadnienia wynikłe z programów staży oraz skonsultują z nauczycielem języka niemieckiego i angielskiego specyficzne dla danego kierunku słownictwo branżowe. Na tej podstawie nauczyciele języka przygotują i przeprowadzą zajęcia językowe w grupach zawodowych. Ponadto zakupimy dla uczniów odzież roboczą wymaganą przez organizatora staży.

Udział w projekcie jest bezpłatny. Koszty utrzymania, podróż, ubezpieczenie, kieszonkowe, wycieczki do Berlina i Drezna oraz przejazdy lokalne w Niemczech zostaną pokryte z budżetu projektu.