foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
+48 32 271 11 77
school@zs10.zabrze.pl

Zespół Szkół nr 10

41-807 Zabrze, ul. Chopina 26

Diabeł 1Grupa teatralna "10Kurtyna" wraz z panią Beatą Wyrzykowską – Piesik podjęła się realizacji skrótowej wersji dramatu "Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł" w ramach XVII Festiwalu Dramaturgii Współczesnej. 

W Święta Bożego Narodzenia do rodzinnych Jehowic wraca ich postrach, tyran i despota Bogdan (Zuzanna Gajdzik). Po latach spędzonych w więzieniu mężczyzna, który katował swoją żonę i dziecko, pragnie do nich wrócić, obiecując rychłą poprawę (ale czy aby do końca szczerą?). Wraz z nim w mieście zatrzymuje się Diabeł (Dominika Pisarska), który paradoksalnie nie przynosi ze sobą zła, potrzebuje do niego ludzi, jak gdyby to oni mieli być jego źródłem, jego istotą. Tak naprawdę tworzą zło, później natomiast całą winę za wszystkie popełnione winy przypisują właśnie Lucyferowi. Są obłudnikami, fałszywymi katolikami, bowiem nikt nie kwapi się nawet, aby przyjąć Bogdana do domu. Z całej grupy wyłamuje się Jasiek (Kacper Mynarek), który przyjmuje go, aby odwlec nadchodzący wielkimi krokami konflikt małżeński. Pojednanie małżonków rozpoczyna serię tajemniczych i pełnych grozy wydarzeń we wsi.

Wielkie brawa należą się pani Beacie Wyrzykowskiej-Piesik i aktorom przedstawienia, bo brawurowo poradzili sobie z tak małą przestrzenią, jaką mieli do dyspozycji. Mimo problematycznej akustyki, akompaniatorki (Paulina Pudlo i Karolina Badura) i wokalistka, a zarazem nasz spektaklowy Diabeł, świetnie poradziły sobie z zadaniem, dając przy tym doskonały popis swych umiejętności. Nie zapomnimy również o Bogdanie, w którego wcieliła się charyzmatyczna i  pełna energii Zuzanna. Przed dziewczyną stanęło nie lada wyzwanie - zagranie męskiej, silnej charakterem, mrocznej i skomplikowanej postaci. Podołała temu zadaniu i zachwyciła widownię genialną grą aktorską. Kapitalna była również scena śmierci Jaśka i jej niezwykły dramatyzm. Czułyśmy, jakby zewsząd ogarniał wszystkich jakiś niepokojący półmrok, jakby nagle zrobiło się zupełnie ciemno ...

O czym tak naprawdę był spektakl? O tym, jak często ludzie stoją obojętni wobec zła, nie reagując na nie, a to tak jakby na nie przyzwalali, stawali się jego częścią. Ludzie we wsi nie umieli rozmawiać z drugim człowiekiem, woleli udawać, że to przecież nie ich sprawa.  Jednak nie jest to tylko i wyłącznie o mieszkańcach wsi lecz całego społeczeństwa, w którym żyjemy - społeczeństwa fałszu, obłudy, kłamstwa i zawiści. Myślimy, że sztuka miała na celu uświadomić, że każdy nosi w sobie cząstkę zła (która niekoniecznie od diabła pochodzi), ale dzięki instynktowi, dobru, które w nas drzemie, nie musimy się jej poddawać.

 

Polish Croatian English French German Italian Slovak Spanish Turkish

TECH braz 2020 mm

wst

relpol

phoenix contact

LAPP GROUP

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!