foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
+48 32 271 11 77
school@zs10.zabrze.pl

Zespół Szkół nr 10

41-807 Zabrze, ul. Chopina 26

IMG 0576Wiosna w Zabrzu rozkwitła, a raczej wybrzmiała śpiewem kilkunastu młodych laureatów XXIV Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Niemieckiej i trudno sobie wyobrazić bardziej radosne i przepełniające dumą rozpoczęcie tej pory roku. Podczas uroczystej gali wręczenia nagród w Zespole Szkół nr 10 im. prof. Janusza Groszkowskiego w Zabrzu można było usłyszeć utwory w wykonaniu zarówno najmłodszych pasjonatów muzyki w wieku przedszkolnym, jak również tych nieco starszych, ze szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, zamieszkujących teren całego Śląska. Śpiewali nie tylko soliści, lecz także duety, zespoły i chóry. Prezentowali utwory klasyczne, tradycyjne, jak również te nieco bardziej nowatorskie. Wyjątkowość tego konkursu polega zatem na jego otwartym charakterze i to z pewnością z tego powodu pierwszego dnia wiosny sala, w której odbywało się rozdanie nagród, przepełniona była do ostatniego miejsca. Warunek konkursu jest tylko jeden: piosenka musi zostać wykonana w języku naszych sąsiadów zza Odry. Trzeba przyznać, że wszystkim występującym tego dnia sztuka ta udała się nie tylko znakomicie pod względem muzycznym, lecz także interpretacyjnym – młodzi artyści potrafią z całą dozą finezji oddać urok języka niemieckiego. Laureatom z Zabrza, Gliwic, Bytomia, Przezchlebia, Ziemięcic, Wielowsi, Kotulina, Mikołowia, Ligoty Woźnickiej, Piekar Śląskich, Tarnowskich Gór, Buczkowic, Godziszek, Tychów nagrody wręczali Zastępca Prezydenta Miasta pan Jan Pawluch, Naczelnik Biura Współpracy z Zagranicą pani Ewa Pawłowska, Zastępca Naczelnika Wydziału Oświaty pani Ewa Wolnica, Przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego pan Marcin Lippa, Dyrektor Gimnazjum Nr 10 w Zespole Szkół Nr 10 w Zabrzu pani Elżbieta Brzezińska.

            Nie należy jednak zapominać o pozostałych dwustu pięćdziesięciu uczestnikach, którzy czternastego marca zaprezentowali się na przesłuchaniach. Każdemu z osobna należą się brawa, bowiem pokazali oni, jak podchodzić do życia i do muzyki z pasją, zaangażowaniem i wrażliwością. Wojewódzki Konkurs Piosenki Niemieckiej to bez wątpienia wspaniałe przedsięwzięcie, które nie tylko jest ukłonem w stronę młodych muzyków, lecz także krokiem ku integracji polsko-niemieckiej, łamiącym stereotypy, uczącym tego, jak ważna jest oparta na przyjaźni współpraca międzykulturowa. Przede wszystkim zaś jest to przedsięwzięcie, które napełnia dumą oraz udowadnia, że, jak głoszą słowa Charlotte Graff, będące mottem konkursu, muzyka jest językiem ludzkości, gdziekolwiek zabrzmi. Będziemy mieli się okazję o tym przekonać również w przyszłym roku, już po raz dwudziesty piąty.

Magdalena Archacka

(uczennica VII LO w ZS10)

Galeria zdjęć

Polish Croatian English French German Italian Slovak Spanish Turkish

TECH braz 2020 mm

wst

relpol

phoenix contact

LAPP GROUP

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!