100 9761Popularne piosenki, ballady, ludowe przyśpiewki czy hity alpejskich schronisk - utwory renesansowe, klasyczne oraz przeboje rockowe. Wszystkie typy i rodzaje muzyki prezentowano na XXV Konkursie Piosenki Niemickiej w Zabrzu.

Śpiewali po niemiecku

Muzyka kluczem do języka

Jak  co  roku  w marcowy poniedziałek odbył  się  Konkurs  Piosenki  Niemieckiej, tym razem jubileuszowy XXV.  Uroczystość otwarła pani konsul Sabine Haake. Gośćmi na koncercie jubileuszowym byli także Naczelnik Biura Współpracy z Zagranicą pani Ewa Pawłowska, Naczelnik Wydziału Oświaty pani Ewa Wolnica, Przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce pan Bernard Gaida, Przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego pan Marcin Lippa oraz Dyrektor Gimnazjum Nr10 w Zespole Szkół Nr10 w Zabrzu pani Elźbieta Brzezińska.

Przesłuchania konkursowe miały miejsce w Zespole Szkół Nr10 im. prof. J.Groszkowskiego w Zabrzu przy ulicy Chopina 26, natomiast koncert laureatów odbył się w Młodzieżowym Domu Kultury numer 1 w Mikulczycach.

Konkurs  organizowany  jest  dla  przedszkoli,szkół  podstawowych,  gimnazjów  i  szkół średnich  w  czterech  kategoriach:  solistów,  zespołów, duetów  oraz  chórów.  Jego zasięg można określić jako wojewódzki, gdyż uczestnicy przyjechali z różnych miejsc na Śląsku. Młodzi artyści potrafią z całą dozą finezji oddać urok języka niemieckiego. Laureatom z Zabrza, Gliwic, Bytomia, Przezchlebia, Ziemięcic, Wielowsi, Kotulina, Mikołowa, Ligoty Woźnickiej, Piekar Śląskich, Tarnowskich Gór, Buczkowic, Godziszek, Brynku, Tychów zostały wręczone nagrody sponsorowane przez Konsulat Republiki Federalnej Niemiec w Opolu, Urząd Miasta w Zabrzu, Radę Dzielnicy Mikulczyce, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, firmę DB Schenker, Tropical, Multikino oraz klub sportowy Gónik Zabrze.

Łącznie  w  Konkursie  brało  udział  prawie  300  uczestników.  Przeważał  repertuar  współczesnych  piosenkarzy  niemieckich  oraz tradycyjnych melodii staroniemieckich. Należy  podkreślić  nienaganne, wręcz profesjonalne  przygotowanie  uczestników  zarówno  pod  względem  językowym  jak  i  muzycznym.  Efektem  tego  był  wysoki  poziom  całego  konkursu,  duża  rywalizacja  i  minimalne  różnice  punktowe  między  zwycięzcami.  Ciekawą  aranżację  zaprezentował  Alex Pulda z Zespolu Szkół Ogólnokształcących numer 4 w Gliwicach oraz zespół „Flamme“ z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Buczkowicach,  których występy zakończyły się głośną owacją publiczności,  zespoły „Karolinka“ (Przezchlebie), „Życzki“ ( Ziemięcice) oraz  chóry „Froschlein” (Pławniowice) i "Zespół uczniów klas trzecich“ (Wieszowa),  który  swój  występ  wzbogaciły o  stroje i ruch sceniczny. Jury oceniło także bardzo wysoko występ solisty Szymona Kurpasa z Gimnazjum w Brzezince oraz śpiew w duecie Magdaleny i Klary Baron z Zabrza oraz rockowe śpiewanie Katarzyny Wirtel z Zabrza.

Uczestnicy byli oceniani przez jury w skład którego wchodzili germaniści oraz muzycy: mgr Bernadeta Zalewska, mgr Karina Wajgel, mgr Danuta Bieniek, mgr Dorota Kucza oraz mgr Klaudia Szołtysik.

Kolejny konkurs w marcowy poniedziałek 2018 roku.

mgr Sandra Christ

koordynator