foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
+48 32 271 11 77
school@zs10.zabrze.pl

Zespół Szkół nr 10

41-807 Zabrze, ul. Chopina 26

100 9761Popularne piosenki, ballady, ludowe przyśpiewki czy hity alpejskich schronisk - utwory renesansowe, klasyczne oraz przeboje rockowe. Wszystkie typy i rodzaje muzyki prezentowano na XXV Konkursie Piosenki Niemickiej w Zabrzu.

Śpiewali po niemiecku

Muzyka kluczem do języka

 Jak  co  roku  w marcowy poniedziałek odbył  się  Konkurs  Piosenki  Niemieckiej, tym razem jubileuszowy XXV.  Uroczystość otwarła pani konsul Sabine Haake. Gośćmi na koncercie jubileuszowym byli także Naczelnik Biura Współpracy z Zagranicą pani Ewa Pawłowska, Naczelnik Wydziału Oświaty pani Ewa Wolnica, Przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce pan Bernard Gaida, Przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego pan Marcin Lippa oraz Dyrektor Gimnazjum Nr10 w Zespole Szkół Nr10 w Zabrzu pani Elźbieta Brzezińska.

Przesłuchania konkursowe miały miejsce w Zespole Szkół Nr10 im. prof. J.Groszkowskiego w Zabrzu przy ulicy Chopina 26, natomiast koncert laureatów odbył się w Młodzieżowym Domu Kultury numer 1 w Mikulczycach. 

Konkurs  organizowany  jest  dla  przedszkoli,szkół  podstawowych,  gimnazjów  i  szkół średnich  w  czterech  kategoriach:  solistów,  zespołów, duetów  oraz  chórów.  Jego zasięg można określić jako wojewódzki, gdyż uczestnicy przyjechali z różnych miejsc na Śląsku. Młodzi artyści potrafią z całą dozą finezji oddać urok języka niemieckiego. Laureatom z Zabrza, Gliwic, Bytomia, Przezchlebia, Ziemięcic, Wielowsi, Kotulina, Mikołowa, Ligoty Woźnickiej, Piekar Śląskich, Tarnowskich Gór, Buczkowic, Godziszek, Brynku, Tychów zostały wręczone nagrody sponsorowane przez Konsulat Republiki Federalnej Niemiec w Opolu, Urząd Miasta w Zabrzu, Radę Dzielnicy Mikulczyce, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, firmę DB Schenker, Tropical, Multikino oraz klub sportowy Gónik Zabrze.

 Łącznie  w  Konkursie  brało  udział  prawie  300  uczestników.  Przeważał  repertuar  współczesnych  piosenkarzy  niemieckich  oraz tradycyjnych melodii staroniemieckich. Należy  podkreślić  nienaganne, wręcz profesjonalne  przygotowanie  uczestników  zarówno  pod  względem  językowym  jak  i  muzycznym.  Efektem  tego  był  wysoki  poziom  całego  konkursu,  duża  rywalizacja  i  minimalne  różnice  punktowe  między  zwycięzcami.  Ciekawą  aranżację  zaprezentował  Alex Pulda z Zespolu Szkół Ogólnokształcących numer 4 w Gliwicach oraz zespół „Flamme“ z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Buczkowicach,  których występy zakończyły się głośną owacją publiczności,  zespoły „Karolinka“ (Przezchlebie), „Życzki“ ( Ziemięcice) oraz  chóry „Froschlein” (Pławniowice) i "Zespół uczniów klas trzecich“ (Wieszowa),  który  swój  występ  wzbogaciły o  stroje i ruch sceniczny. Jury oceniło także bardzo wysoko występ solisty Szymona Kurpasa z Gimnazjum w Brzezince oraz śpiew w duecie Magdaleny i Klary Baron z Zabrza oraz rockowe śpiewanie Katarzyny Wirtel z Zabrza.

Uczestnicy byli oceniani przez jury w skład którego wchodzili germaniści oraz muzycy: mgr Bernadeta Zalewska, mgr Karina Wajgel, mgr Danuta Bieniek, mgr Dorota Kucza oraz mgr Klaudia Szołtysik.

Kolejny konkurs w marcowy poniedziałek 2018 roku.

 mgr Sandra Christ

koordynator

Galeria zdjęć z konkursu

Polish Croatian English French German Italian Slovak Spanish Turkish

TECH braz 2020 mm

wst

relpol

phoenix contact

LAPP GROUP

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!