1. W konkursie może wziąć udział każdy uczeń zabrzańskiej szkoły ponadgimnazjalnej.
2. Zgłoszenia uczestnictwa szkoły w konkursie przyjmowane są do 30 października danego roku szkolnego.
3. Do finału kwalifikują się trzy osoby wyłonione w eliminacjach szkolnych przeprowadzanych przez szkoły we własnym zakresie.
4. Nazwiska uczestników finału należy podać organizatorkom pisemnie lub telefonicznie (w sekretariacie szkoły) do 30 listopada.
5. Finał odbywa się w Zespole Szkół nr 10 w Zabrzu w I semestrze każdego roku szkolnego. (termin – okolice święta Barbórki).
6. Pytania konkursowe do finału przygotowują organizatorki we współpracy z członkami jury.
7. W finale uczestnicy otrzymują pięć zadań :

  • tłumaczenie znaczenia wyrazów wieloznacznych i podanie jak największej ilości znaczeń; zastosowanie ich w zdaniach;
  • przetłumaczenie danego tekstu (fragment prozy lub poezji) z języka polskiego na gwarę;
  • przetłumaczenie tekstu gwarowego na język ogólny;
  • powiedzieć przygotowany, dowolnie wybrany wic, czyli dowcip (oczywiście w gwarze; zastrzeżenie – nie może być wulgarny);
  • zaprezentować opowiadanie na zadany (wylosowany) temat;
  • w tym roku -2010 będą obowiązywać trzy tematy.

- Jakich pięć przedmiotów lub osób zabrałbyś/abyś na bezludną wyspę i dlaczego;

- Przeniosłeś/aś się do Zabrza w 2110 roku, opowiedz, jakie jest wtedy Twoje miasto (prosimy o użycie słownictwa związanego z przyrodą, ekologią)

- Gdybyś mógł/mogła posiąść jedną z super mocy, którą byś wybrał/a i dlaczego; (super moce to np. nieśmiertelność, nadludzka siła, przenoszenie się z prędkością myśli itp.) 

• zagadnienia z zakresu kultury, zwyczajów, tradycji i życia codziennego Ślązaków. (Np. jakie mieli rozrywki, tradycyjne dania, zwyczaje świąteczne).

8. Jury składa się z co najmniej pięciu osób; wykonanie zadań oceniają  w skali od 0 do 6 punktów, jedynie zadanie wymagające podania jak największej ilości znaczeń wyrazów wieloznacznych oceniane jest inaczej - punktowane jest 1 punktem każde podane prawidłowe znaczenie  i 1 punktem każde prawidłowe zastosowanie w zdaniu. 

9. W przypadku uzyskania przez dwóch uczestników równej ilości punktów przeprowadzona zostanie dodatkowa rozgrywka aż do wyłonienia zwycięzcy.

10. Członkowie jury mają prawo zadać po jednym pytaniu wybranemu uczestnikowi.

ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W KONKURSIE

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!