foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
+48 32 271 11 77
school@zs10.zabrze.pl

Zespół Szkół nr 10

41-807 Zabrze, ul. Chopina 26

Deklaracja dostępności

20161021 114007Zabrze wcale nie jest takie nudne! Udowodniła nam to piątkowa wycieczka (21.10), dzięki której nieco bliżej poznaliśmy Skansen Górniczy "Królowej Luizy" w Zabrzu . Obiekt był jednym z dwóch pierwszych na Śląsku kopalń państwowych, a jego początki sięgają ostatniej dekady XVIII wieku. Dzięki wycieczce poznaliśmy jego niezwykle ciekawą i barwną historię. Zwiedziliśmy m.in. Łaźnie Łańcuszkową, budynek maszynowni wyciągowej - a w nim - parową maszynę z 1915r. oraz dwie wystawy tematyczne: "Niezwykłą historię", gdzie za pomocą krótkich pokazów multimedialnych mogliśmy zapoznać się z niezwykle intrygującymi dziejami kopalni  oraz "Kopalnię Edisona" prezentującą początki elektryfikacji w górnictwie oraz jej ewolucję na przestrzeni lat. Nie mieliśmy niestety okazji wejść na 31-metrową wieżę wyciągową szybu "Carnall", jednak była możliwość zobaczenie tego kolosa z bliska, który (myślę) robi niezłe wrażenie.

Wycieczka przebiegła w miłej atmosferze i nawet pogoda nie była w stanie jej zepsuć. Mam ogromną nadzieję, że jeszcze kiedyś zawitamy do  kopalni "Królowej Luiza" - może tym razem do części podziemnej?

M. Kycia kl. 2m

Polish Croatian English French German Italian Slovak Spanish Turkish

RODO

wst

relpol

phoenix contact

LAPP GROUP

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!