20161021 114007Zabrze wcale nie jest takie nudne! Udowodniła nam to piątkowa wycieczka (21.10), dzięki której nieco bliżej poznaliśmy Skansen Górniczy "Królowej Luizy" w Zabrzu . Obiekt był jednym z dwóch pierwszych na Śląsku kopalń państwowych, a jego początki sięgają ostatniej dekady XVIII wieku. Dzięki wycieczce poznaliśmy jego niezwykle ciekawą i barwną historię. Zwiedziliśmy m.in. Łaźnie Łańcuszkową, budynek maszynowni wyciągowej - a w nim - parową maszynę z 1915r. oraz dwie wystawy tematyczne: "Niezwykłą historię", gdzie za pomocą krótkich pokazów multimedialnych mogliśmy zapoznać się z niezwykle intrygującymi dziejami kopalni  oraz "Kopalnię Edisona" prezentującą początki elektryfikacji w górnictwie oraz jej ewolucję na przestrzeni lat. Nie mieliśmy niestety okazji wejść na 31-metrową wieżę wyciągową szybu "Carnall", jednak była możliwość zobaczenie tego kolosa z bliska, który (myślę) robi niezłe wrażenie.

Wycieczka przebiegła w miłej atmosferze i nawet pogoda nie była w stanie jej zepsuć. Mam ogromną nadzieję, że jeszcze kiedyś zawitamy do  kopalni "Królowej Luiza" - może tym razem do części podziemnej?

M. Kycia kl. 2m

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!