20161104 111035W piątek 4.11.2016r. uczniowie klas II i III (rozszerzenie z historii) pod opieką Pani Wiesławy Kruszelnickiej i Pani Katarzyny Kowalskiej - Bławat mieli okazję na bliższe poznanie Krakowa. Z całą odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że wycieczka minęła znakomicie, wszyscy bawili się doskonale. Nawet pogoda spojrzała na nasz wyjazd łaskawszym okiem.

 Zwiedzanie zaczęliśmy od Muzeum Archeologicznego, gdzie odwiedziliśmy dwie wystawy:

  • ·„Starożytny Egipt”(tutaj mogliśmypoznać różne aspekty życia i kultury starożytnych Egipcjan przez pryzmat wszystkich okresów owej cywilizacji oraz zobaczyć niezwykłe znaleziska archeologiczne, w tym sarkofagi oraz mumie ludzkie i zwierzęce)
  • „Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski”(wystawa prezentowała najdawniejszą przeszłość zachodniej Małopolski pomiędzy 70 000 lat p.n.e. a rokiem 1300 n.e. - mogliśmy zapoznać się ze zmianami środowiska, sposobami zdobywania pożywienia, osadnictwem, ubiorami, ozdobami, uzbrojeniem, wytwórczością, wymianą, wierzeniami i sztuką; duże wrażenie zrobiły na nas liczne rekonstrukcje, makiety, animacje komputerowe oraz figury ludzi naturalnej wielkości z różnych epok)

Następnym punktem wycieczki był Uniwersytet Jagielloński - najstarsza uczelnia w Polsce ufundowana przez Kazimierza Wielkiego. Duże wrażenie zrobił nas obraz Jana Matejki pt. "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem". Mieliśmy także zaszczyt wysłuchać wykładu profesora Krzysztofa Ożóga (autora książki "966. Chrzest polski") na temat kontrowersji związanych z powstaniem państwa polskiego.

Poznaliśmy również Katedrę na Wawelu, która pełni szczególną rolę w historii Państwa Polskiego ze względu na fakt, iż przez czterysta lat była kościołem polskich królów oraz miejscem ich pochówku. Odwiedziliśmy także grób tragicznie zmarłej pary prezydenckiej - Lecha Kaczyńskiego i jego żony - Marii Kaczyńskiej. Ich prochy spoczywają w przedsionku krypty pod wieżą Srebrnych Dzwonów.

Kolejną atrakcją wycieczki był Zamek Królewski na Wawelu. Zwiedziliśmy tutaj dwie ekspozycje: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie oraz Skarbiec Królewski i Zbrojownie. W pierwszej części mogliśmy zobaczyć np. Sale Senatorską - największą salę zamkowa, pierwotnie przeznaczoną na posiedzenia senatu, ważne uroczystości państwowe i dworskie, wesela królewskie, bale i  widowiska teatralne. W Skarbcu zwróciliśmy uwagę przede wszystkim na Szczerbiec – miecz koronacyjny królów Polski oraz miecz Zygmunta I Starego, natomiast Zbrojownie zajmowały pomieszczenia z mieczami, szpadami, tarczami, hełmami, ręczną bronią palną oraz miotającej, a także armatami, haubicami i moździerzami.

Oczywiście nie moglibyśmy powiedzieć, że zwiedziliśmy Kraków, bez zobaczenia Rynku Głównego, który przez całe wieki stanowił główny plac handlowy i centrum administracyjne miasta. Miejsce to zdaje się być szczególnie urokliwe wieczorem. Panuje tu wtedy szczególna atmosfera.

Ostatnim punktem wycieczki były niezwykle intrygujące Podziemia Rynku w Krakowie. Dzięki multimedialnemu widowisku mogliśmy przeżyć niezwykłą podróż w czasie i poznać atmosferę panującą na średniowiecznej krakowskiej agorze. Fantastycznego, nieco tajemniczego klimatu, nadawały towarzyszące zwiedzającemu odgłosy gwaru targu czy płonących zabudowań. Jest to przede wszystkim miejsce, które proponuje nową, inną płaszczyznę spotkań z historią i zabytkami.

Zmęczeni ale przede wszystkim szczęśliwi wróciliśmy do domów. Z niecierpliwością czekamy na kolejny tego typu wyjazd!

M. Kycia kl. 2m

 

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!