PrzemekCo może wyjść z połączenia 10-cio letniego chłopca i brutalnych scen tortur? Przede wszystkim, jak do tego może dojść i co wspólnego z tym wszystkim ma Arek Jakubik?

Odpowiedź jest tylko jedna i poznaliśmy ją 12 grudnia 2019 roku, gdy spotkaliśmy się z osobą, po której absolutnie nie widać, z powodu dużej skromności, że mogła doświadczyć tego wszystkiego… i jeszcze więcej. Przemek Strojkowski na co dzień jest zwykłym uczniem, natomiast historia tego „Chłopca z Zandki” jest wręcz zdumiewająca, ponieważ łączy się z takimi nazwiskami jak: Kinga Preis, Andrzej Chyra, Janusz Gajos, Robert Więckiewicz czy Wojtek Smarzowski i jest dowodem na to, że często nie wiemy kogo mijamy codziennie na korytarzu szkolnym.

Przez „przypadek” lecz bardziej należałoby tu użyć słowa „przez przeznaczenie” dwie kobiety zmieniły życie Przemka na zawsze, dając mu rolę… dzika. Jednak jak sam mówi „gdy jeden reżyser ma twój numer, to znaczy że mają go już wszyscy w branży”. W ten sposób z filmu krótkometrażowego zrealizowanego w ramach projektu „Nowe legendy miejskie” dostał się do takich hitów kinowych jak: „Ojcze masz”, „Król życia” „Wołyń”, „Prosta historia o morderstwie” czy „Kler”.

To jednak nie wszystko. Przez cały czas towarzyszył Przemkowi „drugi ojciec” czyli dobrze nam wszystkim znany Arkadiusz Jakubik. Ciekawostką jest, iż występował lub brał udział w realizacji każdego filmu, w którym grał nasz kolega. Dlaczego „tata”? Okazuje się, że aktor słynny w całej Polsce z brutalnych scen, jest także wspaniałym opiekunem, zwłaszcza gdy chodzi o dziecko grające w filmie, w którym sceny przemocy, znęcanie się i palenie ciał są na porządku dziennym. Jak był w stanie to znieść? Razem z innymi aktorami niepełnoletnimi miał zapewnioną nieustanną opiekę psychologa.

Przygotowanie się do filmu jest oczywiście rzeczą trudną, nie tylko ze względu na aspekt psychologiczny, lecz również umiejętności czy bagaż doświadczenia. W swojej karierze Przemek miał okazję pobierać nauki języka ukraińskiego, a także języka migowego. Dużo się nauczył.

Widać zatem, że praca na planie nie jest prosta, jak sam Przemek wspomina, doświadczeń z planów filmowych nie da się zapomnieć ani podrobić. Miło nam było słuchac tego, o czym nam opowiadał, poznac kogoś, kto funkcjonuje obok nas na co dzień i ma tak niesamowite doświadczenia, a przy tym jest bardzo skromny.

Cieszę się, że mam w szkole takiego kolegę.

Krystian Kowalski kl. 2o

TECH braz 2020 mm