Historia naszej szkoły nie jest typowa, ponieważ jej istotą jest ZMIANA. W ciągu dziewięćdziesięciu lat istnienia Szkoły przy dzisiejszej ul. Chopina 26 zmieniały się bowiem jej typy, zmieniał patron, język wykładowy oraz narodowa przynależność uczniów i nauczycieli. Jednak dzięki temu rytmowi zmian wyznaczonemu przez Wielką i Małą Historię szkolna społeczność, zdobywająca tutaj wiedzę i umiejętności, zawsze była i jest OTWARTA NA NOWE WYZWANIA i NOWE MOŻLIWOŚCI.

Dzieje szkolnego gmachu rozpoczęły się w 1928 roku, kiedy w jego murach pierwszy raz rozległ się dźwięk dzwonka wzywający na lekcje uczniów niemieckiej Pestalozzischule. Dzieciom i młodzieży uczącej się po niemiecku gmach ten służył aż do końca II wojny światowej. Pod koniec wojny wykorzystano go na potrzeby wojennego szpitala, jednak już w kwietniu 1945 roku w okazałych murach, którym szybko udało się przywrócić edukacyjne funkcje, pojawili się polscy nauczyciele delegowani przez Kuratorium Oświaty Okręgu Szkolnego Śląskiego w Katowicach. Zorganizowali oni dwie polskie szkoły – Powszechną Szkołę Publiczną nr 4 oraz Publiczną Szkołę Powszechną nr 5 w Mikulczycach. Na początku lat 60. XX wieku szkoły te połączono w jedną placówkę oświatową – Szkołę Podstawową nr 27 w Zabrzu. Dawna gmina wiejska Mikulczyce w 1952 roku stała się bowiem jedną z dzielnic Zabrza.

Kilka lat później szkolna społeczność znowu się zmieniła, ponieważ Szkoła Podstawowa nr 27 przyjęła pod swój dach uczniów zabrzańskiego Technikum Elektrycznego. Od tego momentu w szkolnych murach co roku pojawiali się we wrześniu nie tylko najmłodsi uczniowie z tytami w ręku, ale również ich starsze koleżanki i starsi koledzy, którzy rozpoczynali starania o uzyskanie świadectw dojrzałości i dyplomów technika. Od 1980 roku uczyli się oni już nie w Technikum Elektrycznym, ale w Zespole Szkół Elektryczno-Elektronicznych, którego patronem został prof. Janusz Groszkowski.

Kilkanaście lat później reforma systemu oświaty sprawiła, że szkoła musiała dokonać kolejnej ewolucji, dostosowując swój administracyjny kształt i ofertę edukacyjną do nowych potrzeb. 10 marca 1997 roku utworzono Zespół Szkół nr 10 im. prof. Janusza Groszkowskiego. Na początku XXI wieku ostatnie dzieci uczące się w szkole podstawowej opuściły więc gmach przy ul. Chopina. W szkole pozostali uczniowie technikum, do których dołączyli licealiści i gimnazjaliści. Szkolny gmach został wówczas poszerzony o dobudowaną do niego nowoczesną salę gimnastyczną, a jego gośćmi coraz częściej byli uczniowie i nauczyciele z mniej i bardziej odległych krajów, którzy przyjeżdżać zaczęli dzięki realizowanym przez szkołę międzynarodowym projektom.

Jednak, jako że historia kołem się toczy, kolejna reforma sprawiła, że 4 września 2017 roku do gmachu przy ul. Chopina znów powrócili najmłodsi uczniowie – pierwszoklasiści z tytami w ręku i ich starsi koledzy – siódmoklasiści, ponieważ dawna Szkoła Podstawowa nr 27 została reaktywowana, stając się częścią wciąż gotowej na zmiany i nowe wyzwania mikulczyckiej „Dziesiątki”… .

TECH braz 2020 mm