W dniach 18.05.2016 – 21.03.2016 pani Słonka i pani Rosińska – Pater uczestniczyły w spotkaniu roboczym kończącym projekt BEST w szkole Holstre Kool w Estonii . Spotkanie miało na celu podsumowanie projektu. Nauczyciele dokonali ewaluacji projektu, ocenili mocne i słabe strony realizacji projektu. Najważniejszym zadaniem dla koordynatorów było napisanie raportu końcowego. Nauczyciele poznali również strukturę szkoły estońskiej i system ich pracy. Oprócz pracy nauczyciele mieli możliwość zapoznać się z pięknem przyrody estońskiej i zwiedzili stolicę – Tallin.
Po wizycie zagranicznych gości w naszej szkole ogłosiliśmy konkurs na biznesplan. Rozpoczął się 09.03.2016 r. Na szkolnym korytarzu rozwiesiliśmy zrobione podczas wymiany plakaty, które miały zachęcać do wzięcia udziału w konkursie. Do 28.04.2016 r. czekaliśmy na zgłoszenia. Wpłynęło do nas 14 biznesplanów. 29.04.2016 r. komisja w składzie: Adrianna Chojnowska, Martyna Kamieniorz, Iwona Słonka i Irena Bacz wybrała 2 biznesplany: salon piękności „Beauty” i wytwórnię świeczek „Candles-factory” Na początek działalności obie firmy otrzymały grant w wysokości 300 zł. Po miesiącu firmy przedstawiły bilans działalności. Okazało się ,że salon piękności „Beauty” nie przynosi dochodów. Natomiast wytwórnia świeczek ma dochody. W związku z tym salon ogłosił upadłość.…
Tydzień (7.03 2016–12.03. 2016 r.) trwała wizyta zagranicznych gości w Zespole Szkół nr 10 w Zabrzu w ramach projektu Erasmus + „BEST”. Uczniowie i nauczyciele z Malty, Grecji, Włoch, Estonii, Norwegii i Anglii uczestniczyli w zajęciach związanych z rozwijaniem umiejętności bycia przedsiębiorczym - planowaniem prowadzenia własnej działalności gospodarczej, opracowaniem konkursu na najlepszy projekt biznesowy. Młodzi przedsiębiorcy tworzyli plakaty, ulotki, prezentacje i oczywiście doskonalili znajomość języka angielskiego. …
Zachęcamy do obejrzenia prezentacji, które zostały utworzone na potrzeby projektu:
http://best-project.eu/erasmus/visit_italy.php
W niewielkim miasteczku Lunde w Norwegii odbyło się kolejne spotkanie młodzieży i nauczycieli w ramach projektu Erasmus + „Be Enterprising, Succeed Together”. Lunde 10-årige skole – szkoła, która gościła nas przez kilka dni – mówi koordynatorka projektu Iwona Słonka – zrobiła na nas ogromne wrażenie. Mam na myśli pomoce dydaktyczne typu tablice interaktywne, laptopy, programy czy gry edukacyjne oraz różnorodny sprzęt sportowy: narty, łyżwy, kajaki. Szkoła posiada także duże zaplecze do zadań praktycznych: uczniowie w bogato wyposażonej kuchni przygotowują posiłki, w stolarni wykonują karmniki i zabawki. Sami sieją w inspektach roślinki i o nie dbają. Poznają nie tylko wiedzę teoretyczną, ale mogą ją w praktyce od razu wykorzystać. Ponadto zwiedziliśmy szkołę rolniczą w Sove i prowadzone przez nią gospodarstwo rolne”.…
Po roku trwania projektu uczniowie pisali o zawodach, które chcą wykonywać w przyszłości. Czy nadal wyrażają chęć wyboru danego zawodu. Jeśli tak, to jakie kroki podjęli w celu realizacji swojego zadania, czy coś konkretnego zrobili w tym kierunku? Lub czy coś się zmieniło w ich nastawieniu. Jeśli tak, to dlaczego? Co miało wpływ na zmianę ich decyzji?
Uczniowie wypełnili również ankitę zawierającą podobne pytania: http://stagiou.polldaddy.com/s/steps-to-success
Strona 1 z 4