Zespół Szkół Nr 10 jako jedna ze szkół w Zabrzu zakwalifikowała się do programu ,,Partnerzy w nauce".
Projekt "PARTNERZY W NAUCE" opracowany został jako odpowiedź Uniwersytetu na misję własną, jako ośrodka wiedzy otwartego dla wszystkich. Rolą szkolnictwa wyższego jest torowanie dróg innowacyjnym metodom umożliwiającym poszukiwania nowych grup potencjalnych studentów - budowanie społeczeństwa, w którym każdy człowiek będzie miał możliwość uczenia się na najwyższym poziomie, a przede wszystkim wypracowania niezbędnych do osiągnięcia życiowego sukcesu kompetencji. Kształcenie na poziomie szkoły średniej powinno być okresem, w którym ujawniają się i rozkwitają talenty młodych ludzi. Ten czas powinien być poświęcony na wzbogacanie i aktualizowanie wiedzy z uwzględnieniem rosnącej globalizacji zjawisk, konieczności rozumienia międzykulturowego (makroregion) i wykorzystania wiedzy w służbie trwałego rozwoju ludzkiego. Istotą powinno być przygotowanie młodych ludzi do życia w szybko zmieniającym się świecie, często pozostającym pod przemożnym wpływem technologii. Należy kształtować zalety charakteru i umysłu, które w przyszłości będą im potrzebne do świadomego uczestnictwa w życiu społeczeństwa, do elastycznego podejścia do zmian.
Powody, dla których zechcesz wziąć udział w projekcie
- Nawiązanie kontaktu z Uniwersytetem Śląskim – poznasz studentów, wykładowców, zwiedzisz budynki – świat uczelni wyższej nie będzie Ci już obcy :-)
- Działanie w nowocześnie prowadzonych i świetnie wyposażonych kołach zainteresowań – Szkolnych Sekcjach Uniwersyteckiego Towarzystwa Naukowego – umożliwi rozwinięcie zainteresowań i przygotuje Cię do podjęcia świadomego wyboru kierunku studiów oraz późniejszej pracy zawodowej – rozpocznij karierę już w szkole średniej!
- W ramach dwudniowych szkoleń wyjazdowych „Warsztaty Aktywności Własnej” przy wsparciu profesjonalistów dokonasz analizy własnego potencjału i zaplanujesz ścieżkę edukacyjną i kariery.
- Nawiązanie kontaktów z młodzieżą z innych regionów kraju – wspólne wycieczki i obozy naukowe.
Korzyści dla nauczycieli
- Bezpłatny udział w cyklu warsztatów dot. kształtowania kompetencji kluczowych (realizowane w systemie weekendowym z finansowanym ze środków projektu noclegiem i wyżywieniem), a tym samym wykorzystanie okazji do wykazania własnej aktywności w zakresie rozwoju zawodowego.
- Możliwość uzupełnienia swojej wiedzy z zakresu stosowania nowoczesnych metod pracy z uczniem w ramach indywidualnych konsultacji prowadzonych przez doświadczonych nauczycieli akademickich.
- Wsparcie w zakresie projektowania nowoczesnego procesu dydaktycznego oraz rozwiązań metodycznych.
- Nawiązanie współpracy naukowej z Uniwersytetem Śląskim w ramach Uniwersyteckiego Towarzystwa Naukowego.
Korzyści dla szkół
- Prowadzenia w szkole licznych działań edukacyjnych dla uczniów, finansowanych ze środków projektu (zajęcia pozalekcyjne, wycieczki i obozy naukowe).
- Nawiązania stałej współpracy z Uniwersytetem Śląskim.
- Otrzymania zakupionego ze środków projektu sprzętu służącego interaktywnemu prowadzeniu zajęć.
- Nawiązania współpracy ze szkołami w innych regionach (wspólne wycieczki i obozy, udział w konkursie).
- Uzyskanie środków na wyposażenie w nowoczesne materiały edukacyjne.
- Wsparcie nauczycieli o twórczej postawie wobec zadań dydaktycznych.
Głównym celem projektu kształtowanie u uczniów szkół ponadgimnazjalnych kompetencji kluczowych: matematycznych, naukowo-technicznych, informatycznych oraz przedsiębiorczości i inicjatywności. Oferta projektu skierowana jest do 80 szkół ponadgimnazjalnych zlokalizowanych na terenie województw śląskiego, małopolskiego, opolskiego i łódzkiego, a działania projektowe obejmą następujące grupy odbiorców: uczniowie, nauczyciele, dyrektorzy szkół, a także przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego prowadzącego szkołę. Łącznie w projekcie weźmie udział 3040 osób.
Dla każdej z grup zaplanowano odmienną, odpowiadającą na specyficzne potrzeby, ścieżkę udziału w projekcie.
Planowany harmonogram działań realizowanych w projekcie "Partnerzy w nauce":
- Warsztaty dla dyrektorów szkół i przedstawicieli JST "Nowoczesna szkoła-aktywne społeczeństwo":
styczeń-marzec 2009
- Warsztaty dla nauczycieli:
- "Kształtowanie kompetencji kluczowych w nauczaniu przedmiotów":
maj-wrzesień 2009
- "Budowanie aktywności edukacyjnej ucznia": luty-kwiecień 2009
- "Narzędzia pedagogiczne w kształtowaniu środowiska edukacyjnego":
luty-kwiecień 2009
- Działania przewidziane dla uczniów rozpoczną się we wrześniu 2009 r.