W ramach projektu uczestniczyliśmy w lekcji plenerowej. Ruszyliśmy śladem historii, tej związanej z działalnością rodziny Donnersmarcków. Interesująca okazała się konfrontacja naszej, już zdobytej wiedzy, z wiadomościami pracownika muzeum, który wspólnie z nami zwiedzał znane nam, a jednak odkrywane na nowo, części naszego miasta.
Rozpoczęliśmy od centrum – Placu Teatralnego, na którym mamy do czynienia z kumulacją obiektów stworzonych przez Donnersmarcków, a obecnie odnawianych: dawne kasyno, szkoła dla hutników, dla dziewcząt, ośrodek zdrowia, przedszkole, basen i sala gimnastyczna.
Następnie przez zatłoczone centrum ruszyliśmy do mniej uczęszczanej dzielnicy dawnych urzędników państwowych. Zobaczyliśmy ciekawe architektonicznie budowle, jakże nowoczesnych, pięknych willi zamieszkałych przez postawionych wysoko pracowników huty.
Potem przeszliśmy do części zabudowań robotniczych, skromniejszych, ale ciekawie zaprojektowanych, wzdłuż alei wysadzonej platanami.
To była ciekawa lekcja historii – dalekiej, a jednak bliskiej. Szkoda, że nie wszystkie z tych budowli zachowały dawną świetność. Naszym zadaniem jest rozpropagować je wśród rówieśników – zwrócić uwagę na ich rangę. Kierując się zasadą Platona, że „najważniejszy w każdym działaniu jest początek” zabieramy się do dalszej pracy! zdjęcia